Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:2533
Wczoraj:7028
W tygodniu:24112
W miesiącu:158645
Ogólnie:5711281

Kto jest online

3
Online

czwartek, 28, marzec 2024 08:28

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





 

Wiadome jest, że wydajnie pracujące mięśnie w życiu sportowców lub osób trenujących amatorsko są bardzo ważne. Możliwe jest to dzięki odpowiedniemu natlenieniu tkanek. Bardzo ważnym jest więc przenoszenie go sprawnie z płuc, a rolę tę pełni pewne białko, mianowicie hemoglobina. Jest to jedno z wielu białek, które wchodzą w skład naszego ciała i są dla nas bardzo ważne. W ich skład wchodzi pewien pierwiastek, który niestety często plasuje się na liscie niedoborów wśród osób ćwiczących. Dlaczego żelazo jest dla nas tak istotne?

 

Żelazo, oprócz bycia składnikiem hemoglobiny, pni wiele innych funkcji. Zaangażowane jest w wiele procesów metabolicznych, które zachodzą w naszym ciele, uczestniczy w powstawaniu neuroprzekaźników, hormonów, a także syntezie DNA. U dorosłych mężczyzn zapotrzebowanie na ten pierwiastek to ok. 4,2 g, u kobiet zaś 3,4 g. Jeśli właśnie o kobiety chodzi, zapotrzebowanie może się zwiększać nawet o 70% , jeśli są one aktywne fizycznie. W przypadku trenujących mężczyzn zapotrzebowanie również wzrasta. Sportowcy są grupą wielokrotnie bardziej narażoną na niedobory tego pierwiastka i skutki z nim związane. Intensywne, powtarzające się treningi, przy małej podaży żelaza mogą zmniejszyć jego wchłanianie. U niektórych sportowców (chodź rzadko) dieta bywa uboga w produkty mięsne, które są jego doskonałym źródłem. W przypadku nawet drobnego urazu, poziom żelaza może być zachwiany poprzez utratę krwi. Jeszcze większe straty odnotowywane są u sportowców, ze względu na wzmożone pocenie się. Przejściowy niedobór żelaza może występować także u kobiet w trakcie miesiączki.

Jak się cała sytuacja z niedoborem objawia? Jeśli chodzi o kwestie treningu, bardzo spada wydolność, co jest dość uzasadnione. Dodatkowo towarzyszy nam złe samopoczucie i zmęczenie, a także znaczny spadek odporności organizmu. Bladość, nerwowość, uczucie duszności i przyspieszona praca serca także są objawami. Może także pojawiać się uczucie przejmującego zimna. W skrajnych przypadkach niedobór żelaza prowadzi do anemii, zwanej inaczej niedokrwistością.

To, ze będziemy żelazo dostarczać, nie zawsze znaczy, żę w pełni oczekiwanie się ono wchłonie. NA wzrost jego wchłaniania wpływ ma m.in. obecność witaminy C w posiłku, który spożywamy, niskie pH naszego soku żołądkowego, a także … niedobór żelaza, ponieważ wchłania się ono w tym większej ilości, im większe jest zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Fosforany zaś, kwasy fitynowe, wysoki poziom tłuszcz w diecie, a także obecność m.in. wapnia, kadmu czy cynku w posiłku.

Żelazo, które przyswaja się lepiej (tzw. hemonowe) znajduje się przede wszystkim w podrobach, a szczególnie wątrobie drobiowej, ponadto w wołowinie, rybach, drobiu i cielęcinie. Jeśli chodzi o źródła roślinne, z których żelazo wchłania się do organizmu nieco gorzej, są nimi buraki, jaja, boćwina, zielone warzywa, a także produkty z pełnego ziarna i suche nasiona roślin strączkowych.

Ważne jest więc,a by każdy z nas, niezależnie od formy i ilości aktywności fizycznej, dbał o tego typu kwestie, stosując odpowiednią dietę.

 

 

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 500 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO