W miesiącu:165666
Ogólnie:5718302

2

piątek, 29, marzec 2024 06:13

Złoto na lewą i złoto na prawą rękę dla Kamili Berejowskiej w kat. do 54kg oraz Beaty Kutnik w kat. +60kg, kilkadziesiąt kategorii wagowych, nieoczekiwane miejsca na podium oraz wygrana z góry obstawianych faworytów.

Dużo wspaniałych, długich pojedynków, niesamowita atmosfera i dużo adrenaliny – tak pokrótce można opisać tegoroczne, trzecie z kolei „Otwarte Mistrzostwa Warszawy i pierwsze Mistrzostwa Powiatu Wołomińskiego”.

To był niezapomniany dzień dla Wołomina. Ponad 90 siłaczy na rękę, 10 września br. przyjechało do Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie. Organizatorem tegorocznych Mistrzostw Warszawy oraz Powiatu Wołomińskiego był Uczniowski Klub Sportowy FORMA Wołomin, z Zbigniewem Bielickim i Dariuszem Zawadzkim na czele. Zawodnicy startowali w ponad 30 kategoriach juniorskich i seniorskich na lewą i prawą rękę. A obsada poszczególnych kategorii była ogromna. Do startu zgłosiło się zarówno kilkudziesięciu debiutujących, jak i „starych weteranów” polskiego siłowania na ręce.

Juniorki:
Kategorie juniorskie otworzyły kobiety. Tutaj rozegrano dwie kategorie juniorek. W kat. do 54 kg na lewa i prawą rękę przodowała Kamila Berejowska z PACO Lublin. To właśnie do tej zawodniczki trafiły dwa złote medale. Również w kat. do 60 kg złoty medal na lewą i prawa rękę powędrował do juniorki, a zarazem najsilniejszej armwrestrelki roku 2004 – Walentyny Zaklickiej z Gdyni.

Juniorzy:
W kategoriach juniorskich – męskich młodzi zawodnicy wystartowali w czterech kategoriach wagowych (do 63kg, do 70kg, do 78kg oraz +78kg), na lewa i prawa rękę. W kat. 63kg na rękę lewą złoto zdobył Christian Riege z Gdyni (prawa miejsce II), na prawą natomiast lepszy okazał się Krzysztof Penc z Niska. W ciut cięższej kategorii juniorskiej – do 70kg złoto powędrowało do Kondrada Krawczuka z Gdyni (lewa ręka) i niespodziewanie na rękę prawą do Marcina Herdzika z Niska (od kilku lat pierwsza przegrana Kondrada). W kat. do 78kg złote krążki zdobyli dwaj reprezentanci Złotego Tura Gdynia, Tomasz Piotrowicz (lewa ręka) i Michał Kapłan (prawa ręka). W najcięższej kategorii juniorów, kat. powyżej 78kg na rękę lewą złoto zdobył Lucjan Fudała z Jaworzna, natomiast na prawą Emil Wojtyra z Węgrowa.

Seniorki:
Tutaj armwrestlerki walczyły w dwóch kategoriach wagowych (do 60kg i +60kg). W niżej kategorii seniorek oczywiście przodowała Walentyna Zaklicka z Gdyni, natomiast w wyższej Beata Kutnik z Lublina. Swoją drogą obie te zawodniczki są bardzo silne i niezwyciężone w swoich kategoriach wagowych. I jak do tej pory jeszcze nigdy nie spotkały się przy armwrestlerskim stole. Czekamy więc z niecierpliwością na tegoroczny Puchar Polski (17 grudzień 2005), bo tam, z całą pewnością, obie te zawodniczki spotkają się w bezpośrednim pojedynku. Walentyna przecież jest obrończynią zeszłorocznego tytułu najlepszej, polskiej armwrestlerki roku 2004. Beata zaś ma wielkie ambicje, by odebrać Walentynie zeszłoroczny tytuł najlepszej z najlepszych. Zapowiada się więc bardzo zacięty pojedynek w najbardziej obleganej kategorii OPEN, podczas VI Pucharu Polski w Lublinie.

Seniorzy:
Już od kilku lat, na każdych organizowanych przez FAP zawodach najbardziej oblegane są kategorie seniorskie. I tym razem było podobnie. W każdej, męskiej kategorii seniorskiej wystartowało od kilku do kilkunastu siłaczy na rękę. A rywalizacja była ogromna.
W kat. do 65kg na rękę lewą – Kamil Pachla z Niska musiał dwukrotnie w walce finałowej (do rundy finałowej wszedł z jedną porażką) pokonać swojego głównego przeciwnika – Christiana Riegera. Natomiast na rękę prawą okazał się bezkonkurencyjny.
W kat. do 70kg złoto znów powędrowało do rodziny Pachli. Brat bliźniak Kamila – Marek Pachla na rękę lewą bez problemu zdobył I miejsce na podium. Na rękę prawą musiał jednak zadowolić się srebrnym medalem. Złoto wywalczył Piotr Kajstura z Olimp Jastrzębie.
W kolejnej kategorii, kat. do 75kg złoto z lewej ręki wywalczył Tomasz Piotrowicz z Gdyni, który nieoczekiwanie na rękę prawą zajął dość odległe miejsce poza podium (miejsce VII). Niezwyciężonym na prawą okazał się Mariusz Chodyna z Piseczna.
Kat. 80 kg. Tutaj nie było żadnych niespodzianek. Złoto i srebro wywalczyli faworyci tej kategorii wagowej: niedościgniony Zbigniew Chmielewski z Piseczna i ciągle goniący Zbyszka - Rafał Budzowski z Lęborka.
Wszyscy miejscowi widzowie mistrzostw z niecierpliwością czekali na rozegranie kolejnej kategorii tych mistrzostw, kat. do 85kg. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w tej kategorii na rękę prawa wystartował sam organizator – Zbigniew Bielicki. Tym razem szczęście do tego zawodnika z Wołomina nad wyraz się uśmiechnęło. Zbyszek w pojedynku finałowym pokonał swojego głównego rywala w tej kategorii – Marcina Lachowicza z Piaseczna (Marcin otrzymał dwa faule), który notabene był niezwyciężony na rękę lewą.
W kat. do 90kg rywalizacja była krótka. Tutaj wystartowało tylko po trzech zawodników, zarówno na lewą, jak i na prawą rękę, a dwa złote medale wywalczył Marcin Rurka.
W kat. do 100kg lewa rękę należała do juniora, startującego na równo z seniorami – Lucjana Fudały z Jaworzna. Natomiast prawa do Marcina Zawady.
A w ostatniej, najcięższej kategorii tych mistrzostw, kat. powyżej 100kg złote medale wywalczył doświadczony zawodnik z Jaworzna – Mariusz Grochowski. Dobry start zanotował debiutant zawodów – Mariusz Grzywacz z ATLAS Stara Miłosna, który w rezultacie na obie ręce uplasował się na drugiej lokacie.

Jednym słowem tegoroczne zmagania w województwie Mazowieckim można zaliczyć do udanych. Spisali się zarówno sami organizatorzy, jak i startujący zawodnicy. Co prawda zabrakło kilku czołowych, polskich zawodników, tj. Marcin Kreft, Sławomir Głowacki, Kondrad Gaca, czy tez zawodników z UKS Złoty Orzeł Choszczno, czy 16 Koszalin , którzy albo przygotowują się do kolejnej edycji Polskiej Ligi Zawodowej, albo po prostu nie mogli przyjechać. A my, z niecierpliwością czekamy na kolejną imprezę w Wołominie.