Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:2746
Wczoraj:7288
W tygodniu:10034
W miesiącu:97489
Ogólnie:5650125

Kto jest online

4
Online

wtorek, 19, marzec 2024 09:29

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Wiele osób marzy o tym, aby zejść do wymarzonej wagi. Odchudzanie staje się wtedy celem nadrzędnym i nic, ani nikt nie jest w stanie tego zmienić. Zwykle stosujemy wtedy restrykcyjne diety, przez które nierzadko popadamy ze skrajności w skrajność... Okres redukcji tkanki tłuszczowej, jakkolwiek przemyślany by nie był, raczej nie należy do specjalnie przyjemnych. Co gorsza, po pewnym czasie organizm zmęczony odchudzaniem po prostu mówi „dość”. Pomimo, iż w takich chwilach jakiś głos w głowie podpowiada by się nie poddawać i walczyć dalej, to niekiedy lepiej jest po prostu, przynajmniej na jakiś czas odpuścić i dać organizmowi odpocząć.

 

Dla chociażby jednego centymetra mniej w pasie jesteśmy w stanie przetrwać cały dzień na ogromnym deficycie kalorii, wykluczając z diety tłuszcze. Niektórzy, przed ważnym wydarzeniem (np. ślubem), porywają się nawet na kilkudniowe głodówki. Stopniowo prowadzą one do autodestrukcji. Bardzo często nie znamy też umiaru w odchudzaniu albo źle się do tego zabieramy. Próbujemy także naśladować jadłospisy innych, które nie odpowiadają niestety potrzebom naszego organizmu. A ten prędzej czy później upomni się o swoje. 

Kiedy należy przestać się odchudzać?

Jest kilka znaków, które mogą świadczyć o tym, że zaczynamy mieć delikatnego bzika na punkcie swojego wyglądu i wagi. Znajdujemy się wówczas w bardzo niebezpiecznym punkcie, ponieważ wpadamy w obsesję. Częstym "efektem" naszej pracy jest ortoreksja, o której mówi się coraz głośniej. Osoby, u których zostanie ona stwierdzona, są przekonane o tym, że muszą stale jeść zdrowe produkty. Unikają też określonych pokarmów, które według nich stanowią zagrożenie dla ich organizmu. Większość wolnego czasu pochłania planowanie dnia - posiłków, treningu. Każde odstępstwo od wyznaczonej diety wywołuje u tych osób ogromne wyrzuty sumienia i dyskomfort. Należy pamiętać, że ortoreksja może przerodzić się w anoreksję lub bulimię. Co świadczy o tym, że masz obsesję?

Codziennie się ważysz

Najbardziej miarodajne wyniki uzyskasz, ważąc się raz na tydzień lub dwa. Codzienne spoglądanie na wagę może Cię bardzo frustrować. Wahania masy ciała z dnia na dzień są często bardzo duże, ale naturalne. Wynikają one z tego, ile danego dnia wypiłeś wody, co zjadłeś czy też jak pracuje Twój metabolizm. W przypadku kobiet sprawa jest jeszcze trudniejsza, bo skoki wagowe występują również podczas cyklów miesiączkowych. To może niestety obniżyć Twoją motywację. Bo skoro nie widzisz oczekiwanych (szybkich) rezultatów, to po co masz się dalej starać? Zamiast nerwowo zerkać co ranek na wskazówkę wagi, lepiej uzbrój się w cierpliwość.

Odwołujesz ważne spotkania

Twoje życie towarzyskie powoli umiera, a Ty z uporem maniaka dalej codziennie ćwiczysz? To też nie jest dobre. Osiąganie fitnessowych celów jest ważne, ale nie najważniejsze. W międzyczasie musisz również zadbać o swoje zdrowie. Jeżeli w ciągu tygodnia nie masz przynajmniej jednego wolnego dnia, to nie dajesz mięśniom możliwości zregenerowania się. Przez to, mimo że w trening wkładasz całe serce, to przestaje być on efektywny. Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz ćwiczyć co 2 dni. Skompletuj sobie urozmaicony zestaw treningowy  - biegaj, pływaj, zacznij chodzić na jogę albo złap nawet za kijki do nordic walkingu. Pamiętaj, że nie możesz być niewolnikiem tylko jednej aktywności. 

Drastycznie ograniczasz kalorie

Najpierw zaczynasz od 1300 kalorii dziennie. Odżywiasz się zdrowo i racjonalnie, a więc widzisz, że taki schemat działa. Jednak po pewnym czasie chcesz schudnąć jeszcze więcej i jeszcze szybciej. Ograniczasz więc spożycie kalorii, tłuszczów, węglowodanów do jeszcze mniejszych wartości aż wreszcie dochodzisz do krytycznego punktu. Jesz tylko 500 kalorii dziennie. W Twojej diecie zaczyna brakować wielu składników odżywczych - witamin, minerałów, makro i mikroelementów. Organizm zaczyna to odczuwać i wpada w anemię. Tak restrykcyjna dieta w połączeniu z codziennymi ćwiczeniami odbierają Ci energię. Jeżeli nie chcesz, aby Cię to spotkało, zacznij się racjonalnie odżywiać. Wystarczy 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu.

Nie jesteś w stanie ciężko trenować

Jeśli z treningu na trening sztanga okazuje się coraz cięższa, a brak sił wymusza stosowanie coraz mniejszych ciężarów, to warto się zastanowić czy odchudzanie zmierza w dobrym kierunku. Oczywiście w toku redukcji zdolności wysiłkowe nierzadko ulegają obniżeniu, ale jeśli fakt ten systematycznie przybiera na sile i uniemożliwia realizowanie założeń treningowych to niewykluczone, że zamiast spalać tłuszcz – spalasz też ciężko wypracowane mięśnie. Przyczyn może być wiele, najczęstszą z nich bywa zbyt niska podaż energii, najczęściej jednak problem pojawia się wtedy, gdy redukcja trwa już naprawdę długo. W takim wypadku warto zrobić sobie przerwę od ujemnego bilansu kalorycznego trwającą minimum 1 – 2 tygodnie lub więcej. W tym czasie spożycie energii powinno być zbliżone do zapotrzebowania kalorycznego.

Źle się czujesz, jesteś zmęczony, masz depresję

Zmęczenie, apatia, skłonność do irytacji, niekiedy chandra lub stan bliski depresji, a także uczucie zimna nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia, jak również niechęć do wykonywania treningów i niemijające po odpoczynku zmęczenie to sygnały wskazujące, że organizm nie radzi sobie z fundowanym mu stresem. Dodatkowo mogą wystąpić także problemy z libido, skłonność do infekcji, bóle głowy, spadek lub wzrost ciśnienia, no i wspomniane wcześniej postępujące zmniejszenie zdolności wysiłkowych. Stresem dla organizmu są m.in.: nadmierna aktywność fizyczna oraz zbyt niska podaż energii. Jeśli powyższe symptomy się pojawiają konieczna jest przerwa nie tylko od ujemnego bilansu, ale niekiedy również od treningów, tudzież przynajmniej zmniejszenie obciążeń wysiłkowych.

Nie pozwalasz sobie na przyjemności

Bardzo częstym problemem jest niemalże całkowite wykluczenie węglowodanów z diety. Rezygnujemy również z tłuszczów, bo uważamy, że to one są powodem dodatkowych kilogramów. Zarówno węglowodany, jak i tłuszcze to dwa bardzo dobre źródła energii, więc po prostu wystarczy nieco ograniczyć ich spożycie. Jeśli wykluczysz je całkowicie, to zmęczony organizm bardzo szybko zacznie się domagać czegoś, co doda mu efektywnie siły. Nietrudno wtedy o uleganie słodkim pokusom. Dopadną Cię również wahania nastroju. Aby tego uniknąć możesz przygotować w domu chociażby batoniki energetyczne, które tak jak kawa skutecznie postawią Cię na nogi. 

Nie doceniasz się

Na początku odżywialiście się prawidłowo i ćwiczyliście, bo chcieliście być zdrowi. Później jednak zaczęła Wami kierować wyłącznie chęć osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Nie potraficie się obiektywnie ocenić i już na początku patrzycie na siebie krytycznym okiem. Proces odchudzania to nie tylko mniej kilogramów, ale również poważne zmiany w organizmie. Powinniście zacząć doceniać to, że Wasz metabolizm zaczyna sprawniej pracować, lepiej sypiacie, nie macie wahań nastroju, a i w ciągu dnia nie brakuje Ci energii. Te małe sukcesy powinny napędzać Cię do dalszej pracy. Możesz chudnąć zdrowo albo kosztem własnego zdrowia - wybierajcie. 

Komentarze   

#3 amanda 2016-09-14 18:23
nigdy nie jestem dość chuda
#2 Khan 2016-09-13 16:14
ja jak nie dostarczę odpowiedniej ilości węgli to nie funkcjonuję :( oczywiście nie oznacza to pałaszowanie ich na potęgę :)
#1 BORAT 2016-09-13 15:31
mi mój organizm sam mówi kiedy przesadzam już nauczyłem się go słuchać

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 438 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO