Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:360
Wczoraj:6799
W tygodniu:20155
W miesiącu:157206
Ogólnie:5893004

Kto jest online

1
Online

czwartek, 25, kwiecień 2024 00:56

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Podczas ćwiczeń nasz organizm traci nawet do dwóch litrów płynów. Woda jst składnikiem płynów ustrojowych. Reguluje temperaturę ciała, transportuje produkty przemiany materii i składniki odżywcze.

Podczas treningu zaś zachodzi proces spalania kalorii, rośnie temperatura ciała. Aby organizm się nie przegrzał, woda zaczyna parować poprzez powierzchnię skóry i układ oddechowy.  Przy czym wzmożone pocenie się towarzyszy również po zakończeniu aktywności fizycznej nie tylko w trakcie.

Żeby trening był bardziej skuteczny, a samopoczucie dobre przed, w trakcie i po treningu, dbajcie o odpowiednie nawodnienie organizmu! Dorosły człowiek do prawidłowego funkcjonowania musi wypijać około dwóch litrów wody. To jednak tylko średnia, bo zapotrzebowanie zmienia się w zależności od pory roku, pogody, stylu życia i aktywności fizycznej.

Ćwicząc więcej niż pół godzinny dziennie, należy w trakcie treningu wypijać niewielkie ilości wody. Ile? To zależy od tego, ile organizm wypoci. Sprawdzić to można, ważąc się przed ćwiczeniami i bezpośrednio po nich – różnicę należy uzupełnić płynami. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia organizmu, a aktywności fizyczne przyniosą więcej szkody niż pożytku.

Utrata płynów nawet do 2 procent masy ciała zmniejsza poziom koncentracji, powoduje ból głowy i pogarsza nastrój. Zmniejsza też wytrzymałość i wydajność podczas ćwiczeń: serce jest zmuszone pracować na wyższych obrotach, co przyczynia się do narastającego zmęczenia. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu obniża też drastycznie przemianę materii. Przyczyną odwodnienia organizmu jest nie tylko zbyt mała ilość wody wypijanej w trakcie treningu. 

Za taki stan rzeczy mogą odpowiadać: biegunka, wymioty i gorączka spowodowane zatruciem pokarmowym. A wówczas na pewno nie należy lekceważyć pierwszych objawów odwodniania. Należą do nich: zwiększone pragnienie, suchość w ustach, zaczerwienienie skóry i mniejsza jej elastyczność, zatrzymanie wydzielanie śliny, ogólne osłabienie i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Gdy wystąpią pierwsze objawy odwodnienia, należy bardzo szybko działać. W łagodnych przypadkach stosuje się dietę nawadniającą, polegającą na częstym podawaniu niedużych dawek wody albo niesłodzonej herbaty. Ale kiedy odwodnienie jest jednak poważne, zaleca się dożylna terapia glukozą lub chlorkiem sodu.

Nawet kilkudniowa biegunka może skutecznie naruszyć równowagę wodną w organizmie i doprowadzić do poważnych dolegliwości. Podobnie jak wzmożona aktywność fizyczna bez odpowiedniego nawadniania. Konsekwencją tego mogą być ciągłe zaparcia, problemy ze wzrokiem, chroniczne zmęczenie i senność. Warto więc zwracać uwagę na swoje zdrowie i przy pierwszych objawach odwodnienia organizmu zrobić wszystko, by jak najszybciej uzupełnić płyny.

Człowiek nie wielbłąd - pić musi ;) 

Komentarze   

#2 BORAT 2016-11-28 15:41
ja zainstalowałem sobie apkę, która mi przypomina o tym, że czas się napić :) dzięki temu wypijam tyle ile powiniennem
#1 Khan 2016-11-28 15:39
śmiało mogę powiedzieć, że już piję tyle ile należy

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 360 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO