Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:3711
Wczoraj:6799
W tygodniu:23506
W miesiącu:160557
Ogólnie:5896355

Kto jest online

5
Online

czwartek, 25, kwiecień 2024 11:30

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Uprawiając regularnie aktywność fizyczną prędzej czy później może pojawić się kontuzja. Potrafi pojawić się w niespodziewanym momencie, rozregulować plan treningowy, dietę. Dla sportowca zawodowego jest to wielki problem, gdyż wyłączony jest na kilka tygodni, a nawet miesięcy z przygotowań do danego startu. Osoby, które ćwiczą amatorsko często wychodzą z założenia, że dana kontuzja wyleczy się sama. Może doprowadzić to do wielu kompensacji i kolejnych urazów w szybkim czasie. Jak możemy temu zapobiec?

Każda pierwsza kontuzja może już na zawsze zmienić jakość uszkodzonej danej tkanki. Skręcenie stawu skokowego, zerwanie więzadła w kolanie nieodwracalnie wpływa na strukturę tkanek miękkich, co doprowadza do ich przebudowy. Nawet jednorazowy uraz, może już nie powrócić do prawidłowego stopnia wytrzymałości oraz jest ryzyko ponownego schorzenia. Jeżeli są to urazy spowodowane czynnikami zewnętrznymi, to nie mamy wpływu aby danej kontuzji uniknąć. W przypadku czynników wewnętrznych dotyczy to przetrenowania, możemy zmniejszyć ryzyko przeciążenia i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Należy również pamiętać, że sensowny plan treningowy, prawidłowa rozgrzewka może wiele uczynić. Pierwszy uraz należy prawidłowo poprowadzić w kwestii leczenia, aby uniknąć powiązanych z nim dalszych problemów. Prawidłowe unieruchomienie danej kończyny oraz odciążenie jej na czas leczenia jest przymusowe. Należy oszczędzać naruszone tkanki oraz brak pełnej ruchomości spowodowanej występującym bólem zmusza nasze ciało do zmiany swojej pracy i stosowanie zastępczych struktur aby nadrobić braki występujące po kontuzji. Jeśli któraś z naszych tkanek nie jest wstanie wykonać prawidłowego ruchu inne przejmują jej rolę. Każda długotrwała kontuzja prowadzi do zmiany ruchu, a co za tym może się pojawić, niestety powtórna kontuzja. Ważne jest to aby oddać się w ręce doświadczonego fizjoterapeuty, który w jak najszybszym czasie, postara się uruchomić uszkodzoną strukturę. Zrastające się tkanki miękkie nie mające możliwości ruchu bardzo słabo się goją. Wytwarza się blizna wewnętrzna bardzo kiepskiej jakości, która staje się najsłabszym ogniwem.

Jak zabezpieczyć się przed kolejnym urazem?

Pierwotny uraz, który powstał i nie spowodował złamania kości pod żadnym pozorem nie pozwólmy na założenie opatrunku gipsowego. Jest wiele innych sposobów na unieruchomienie kończyny, które pozwolą na wprowadzenie szybkich procedur rehabilitacyjnych. Np. sztywny stabilizator, kule umożliwią nam uruchomienie szybciej kończyny i przyśpieszy to proces gojenia. Niestety ale to nie przyśpieszy nam na tyle czasu, żeby uniknąć tych zalecanych 4-6 tygodni „odpoczynku”. Po takim czasie rehabilitant dostosowuje indywidualnie tok treningowy, aby jak najlepiej i najszybciej pacjent wyzdrowiał. Natomiat jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z rehabilitacji, nie możemy sami się forsować ćwiczeniami, które w przypadku szybkiego powrotu do sportu mogą nam ponownie pogorszyć uszkodzenie.

Pamiętajmy o tym, aby przed powrotem przywrócić kończynie pełen zakres ruchomości, stabilizację oraz wytrzymałość uszkodzonej okolicy. Plan treningowy powinien być stale monitorowany przez trenera bądź fizjoterapeutę.

 

 

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 327 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO