Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:5722
Wczoraj:7055
W tygodniu:27078
W miesiącu:114672
Ogólnie:5850470

Kto jest online

5
Online

czwartek, 18, kwiecień 2024 18:42

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





 Podstawą każdego treningu są mocne plecy. Mięśnie pleców jak i brzucha są mięśniami stabilizującymi. Jeśli marzy wam się atletyczna i wysportowana sylwetka na poważnie potraktujcie trening pleców. A dlaczego właśnie plecy? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Na początek trochę anatomii. Warto wspomnieć że plecy to najbardziej złożona grupa mięśniowa. Zasadniczo mówi się o warstwie powierzchownej i głębokiej mięśni pleców. Żadna z nich nie jest ważniejsza z punktu widzenia funkcji. Istotna jest równowaga pomiędzy każdą z grup. Do mięśni większych i bardziej obszernych zaliczymy dobrze widoczne w atletycznie zbudowanej sylwetce: mięsień czworoboczny, najszerszy grzbietu, równoległoboczne, mięśnie łopatki i prostownik grzbietu. Do warstwy, której nie ujrzymy gołym okiem zaliczają się krótkie mięśnie przebiegające pomiędzy kręgami, wyrostkami i żebrami, które działają w zespołach. W zależności od ruchu, stabilizują lub gwarantują ruch na poszczególnych segmentach kręgosłupa.

Dlaczego trening pleców jest tak ważny? Jest to jeden z najważniejszych rejonów odpowiadających za naszą postawę ( razem z mięśniami brzucha i pośladków tworzą kompleks biodrowo-miedniczno-lędźwiowy odpowiedzialny za transfer sił z górnych rejonów ciała na dolne i na odwrót, za generowanie siły i stabilizację). Jedną z zasad bezpiecznego treningu jest najpierw budowanie siły w „centrum” a dopiero później na obwodzie ciała – w skrócie: chcesz mieć piękne ramiona i nogi? Najpierw wzmocnij plecy i brzuch, trening będzie bardziej efektywny i bezpieczny. Mięśnie pleców biorą udział w większości ruchów złożonych, zarówno na co dzień (siedzenie, wstawanie, siadanie, noszenie, chodzenie), jak i w sporcie ( m.in. przysiad, martwy ciąg, podciąganie, rzuty, a także bieg, chód, tenis, squash, pływanie itd…). Są z reguły bardzo przeciążane przez większość siedzącej populacji, według badań najbardziej obciążającą pozycją dla krążka międzykręgowego jest właśnie pozycja siedząca! U osób ze słabą kontrolą mięśni pleców (szczególnie głębokich) obserwuje się większy odsetek epizodów bólowych i problemów dyskowych. Paradoksalnie umiejąc odpowiednio aktywizować mięśnie pleców, łatwiej będzie nam zbudować „kaloryfer” na brzuchu. Ładnie wyrzeźbione gwarantują zdrową, atletyczną sylwetkę. Mając mocne plecy, łatwiej utrzymać dłużej dobrą technikę biegu, skoku, czy w grach sportowych.

W żadnym wypadku nie zaniedbujcie treningu pleców!. Pamiętajcie W każdej fazie ćwiczeń łopatki powinny być mocno ściągnięte. Zapobiegnie to zaokrągleniu się górnego odcinka kręgosłupa, „pochylenia” nad ciężarem i przeniesienia zaokrąglenia pleców na odcinek lędźwiowy. Skorzystajcie z pomocy naszych trenerów, jeśli nie jesteście pewni czy wykonujecie dobrze dane ćwiczenie.

W życiu i w treningu najważniejszy jest balans. Mięśnie pleców, aby służyły jak najdłużej, muszą być silne, elastyczne i codziennie bodźcowane.

Komentarze   

#3 Khan 2016-08-01 11:56
dają stabilizację więc ćwiczyć je trzeba
#2 BORAT 2016-08-01 11:49
jak są fajnie wyćwiczone to aż miło zdjąć koszulkę :)
#1 falco 2016-07-28 12:06
plery ważna rzecz

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 420 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO